Gimi_new_way - Ibrányi Református Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Gimi_new_way

NyeW WAY – Az angol nyelvoktatás megújítása a Nyíregyházi Egyetemmel

A projekt célja a középfokú oktatásban részt vevő 9-13. évfolyamos tanulók nyelvtudásának fejlesz-tése, valamint emelt szintű idegen nyelvi érettségihez jutásának elősegítése. A pályázat keretében a nyelvszakos tanárok bevonásával olyan új metodikák és nyelvtanulási minták kidolgozására és ter-jesztésére kerül sor, amelyek alkalmazásával a tanulók nyelvi kompetenciája eredményesen fejleszthe-tő. Emellett lehetőség van a legkorszerűbb segédanyagok biztosítására is.
A 36 hónapra, tehát három tanévre kidolgozott projekt során, egy éves felkészülési időszakot köve-tően, 4 féléven át angol nyelvű foglalkozások megszervezésére kerül sor intézményünkben.
A projekt nyitórendezvénye 2018. február 23-án lezajlott, melyen Gincsai Zoltán Gábor, Pataky Dóra és Tóth Andrásné vettek részt.


2018. február 23-án kerül megrendezésre a Nyíregyházi Egyetemen az EFOP-3.2.14-17-2017-00004 számú, „NyEW WAY Az angol nyelvoktatás megújítása a Nyíregyházi Egyetemmel” című pályázati program szakmai nyitókonferenciája.
A projekt megvalósítója a Nyíregyházi Egyetem, a pályázat 330 millió forint, 100%-os támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatást nyert el.


A 2020-tól érvénybe lépő jogszabályi változás szerint a felsőoktatási tanulmányok megkezdésének feltétele lesz a B2 szintű nyelvvizsga megléte. Tekintettel arra, hogy a 60% fölötti eredményű emelt szintű nyelvi érettségi vizsga is kielégíti ezt a feltételt, különösen fontos, hogy minél több tanuló éljen ezzel a lehetőséggel a jövőben.
A projekt célja, hogy a tanórai nyelvoktatást kiegészítő nem formális lehetőségek bővítésével, a pedagógusok képzésével, hatékony élménypedagógiai módszerek terjesztésével, segédanyagok, egyéni tanulási lehetőségek biztosításával a tanulók megtapasztalják a nyelvtudás élményét, a használható nyelvtudás kézzelfogható eredményét.
A Nyíregyházi Egyetem, a pályázati előírásnak megfelelően, angol nyelv tanár szakos hallgatóinak bevonásával
akik a célcsoporthoz életkorban, érdeklődésben közelebb állnak kívánja elérni a középiskolai tanulók érdeklődésének felkeltetését a nyelvtanulás iránt, valamint nyelvi kompetenciáik fejlesztését.
A szakmai programban közreműködő oktató és fejlesztő tevékenységgel az egyetem arra törekszik, hogy a tanórai nyelvoktatást kiegészítő, támogató tevékenységek révén javuljon a középfokú oktatásban részt vevő diákok nyelvtudása, a nyelvtanulással kapcsolatos attitűdje és motivációja, és ez által növekedjen a KER szerinti B2 szintű nyelvvizsgával egyenértékű, sikeres emelt szintű idegen nyelvi érettségit tevő diákok száma.

A projekt során az alábbi tevékenységek valósulnak meg:
A 9-13. évfolyamos tanulók nyelvtudásának fejlesztése nem formális oktatási keretek között, a tanrend szerinti órákon túlmutatóan, a középiskolai angol szakos pedagógusok bevonásával;
Idegennyelv-szakos felsőoktatási hallgatók szakmai-módszertani fejlődésének támogatása;
Az idegennyelv-szakos középiskolai pedagógusok fejlesztése;
Az iskolai (tanórai és tanórán kívüli) idegennyelv-oktatás eszköztárának bővítése;
Új, eredményes nyelvtanulási minták kipróbálása és széles körű elterjesztésének megalapozása.


A célok elérése érdekében a Nyíregyházi Egyetem szoros együttműködésben a bevont középiskolákkal kidolgozza a foglalkozások szakmai-módszertani hátterét, tartalmi kereteit, a hallgatók bevonásának, felkészítésének módját és a megvalósítás kereteit annak érdekében, hogy az élménypedagógiai foglalkozásokba bevont tanulók nyelvtudása, motivációja szignifikáns, kimutatható mértékben javuljon a projekt megvalósítás végéig.

A 36 hónapra kidolgozott projekt során, féléves felkészülési időszakot követően, a 2018 / 2019. tanévtől kezdődően 4 féléven át angol nyelvű foglalkozások megszervezésére kerül sor 10 kiválasztott középiskolában.
A foglalkozásokat a kiválasztott iskolákban az ott tanító nyelvtanárok tartják (iskolánként 2 fő angol nyelvtanár), a Nyíregyházi Egyetem angol nyelv és irodalom szakos hallgatóinak közreműködésével.
A félévenként 12 hetes kurzusokhoz iskolánként 50
55 fő tanuló bevonására van lehetőség, akik 4 szinten, heti 2 órában vehetnek részt a térítésmentes foglalkozásokon.
A kurzusok végén az egyetem oktatóinak közreműködésével, önkéntes jelentkezés alapján „próba-nyelvvizsgák” szervezésére is lehetőség nyílik.
A program felkészülési szakaszában létrejön egy idegennyelvi teszt-bank is, amely a tervek szerint a középiskolák számára térítésmentesen hozzáférhető lesz.


További információ:
Dr. Ajtay-Horváth Magda főiskolai tanár, a projekt szakmai vezetője
Elérhetőség (telefonszám: +36-20/2385633, e-mail cím: ajtayhorvath.magda@nye.hu)


 
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz